Periondontoloji

(Diş Eti Hastalıkları) Dişi saran çevre dokuları (dişeti ve çene kemiğini) inceleyen ,tedavisini yapan bilim dalıdır.
Diş etlerinde kanama,ağız kokusu,dişeti çekilmesi,dişlerde dişeti hastalığı nedeniyle oluşan kemik kaybı sebebiyle sallanma,aşırı dişeti büyümesi(hiperplazi),gülümserken dişetininin görülmesi (gummy smile),kret tahsisi,flap operasyonu,Diş etlerinin renginin normalden koyu olması.

Diş etlerinde kanama; Diş taşı nedeniyle çevre dokuların düzeninin bozulması,kanamalı,kırmızı şiş ,ödemli diş etleri ve ağız kokusu ile seyreden bir dişeti hastalığıdır.İyi bir diştaşı temizliği ve iyi bir eğitimle hastaya bakım öğretilerek kısa sürede tedaviye sonuç verir.Yeter ki hergün düzenli olarak günde en az iki kez dişler fırçalansın

Dişeti çekilmesi; Oluşan diş taşları bir süre sonra etraftaki yumuşak dokunun altında seyreden çene kemiğinde de kayıplara neden olur ve kayıp nedeniyle dişeti bir miktar aşağıya çekilir.

Bir diğer çekilme sebebi ise çok sert fırçalama,çok sık fırçalama nedeniyle dişetinin ve dişin aşınması ile oluşan doku kaybıdır.Tedavisi iyi bir ağız hijyen eğitimi ile birlikte profesyonel bir temizlik yapılarak hastanın bilinçlendirilmesidir.

Dişlerde sallanma; Dişin kök yüzeyini saran bakterilerin oluşturduğu plak ve diştaşı nedeniyle, dişetinin ve dişi saran çene kemiğinin kaybıyla dişin desteğinin azalması veya kaybolmasıdır.

TEDAVİ ÇOK DAHA CİDDİYE ALINARAK ,PROFESYONEL YARDIMLA ,DİŞTAŞI VE PLAK TABAKASI UZKLAŞTIRILARAK, İYİ BİR EĞİTİM VE DÜZENLİ KONROLLERLE SAĞLANIR.


Gummy Smile  ;Gülümserken estetiği bozan, dişetinin normalden fazla görünmesidir.Tedavisi dişetinin basit bir müdahale ile bir miktar inceltilip kısaltılması ile olur .
Diş etlerinin renginin normalden koyu olmasıNedeni tam olarak bilinmeyen,genelde koyu tenlilerde ,sigara içenlerde görülen dişetinin renginin normalden koyu morumsu, kahverengimsi görünmesidir
Melanin pigmentleri dediğimiz koyu renk hücrelerin soğutularak ortamdan uzaklaştırılması ile normal pembe renkli Dişeti görüntüsüne hasta tekrar kavuşur.