Pedodonti

Pedodonti=Çocuk Diş Hekimliği;
süt dişlerinin çocuklar için önemi; çocukların beslenme ve konuşma fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için en önemli faktör sağlıklı bir süt dişi dizisine sahip olmaktır. Süt dişlerinin altından gelecek olan daimi dişler için  yer koruyucu görevi de vardır. Eğer süt dişi düşme zamanından önce çürük veya başka bir nedenle (kaza vb.) Kaybedilirse ve gerekli önlemler alınmaz ise daimi dişlerin sürmesiyle beraber ortodontik problemler görülebilir ( dişlerde çapraşıklık , çeneler arası  ilişkilerde bozukluklar). Bu da yaş ilerledikçe ekonomik olarak daha masraflı tedavi gereksinimini doğurmaktadır.daha büyük problemlerin önüne geçmek için rutin diş hekimi muayenesi ( 6 ayda bir kez ) ve tedavi edilebilecek durumdaki çürük süt dişlerinin tedavi edilmesi çocuğun hem ağız sağlığı hem de sosyal yaşantısında problemler yaşanmaması açısından çok önemlidir. Çocuğun sosyal çevresine uyum sağlaması ve bu çevre tarafından kabul edilmesinde  çok önemlidir. Aynı zamanda çocuğun kendine olan özgüveninin sağlanmasında da sağlıklı diş yapısı çok büyük önem taşımaktadır.

Flor uygulaması: 
Diş çürüğü şekerli besinlerin bakteriler tarafından tüketilmesi sonucu oluşan asitlerin dişin sert dokularında çözülme yapmasıyla meydana gelir.flor dişin yapısına katılarak dişlerin bakteri ve asit ataklarına karşı daha dirençli olmasına katkı sağlar. Başlangıç aşamasındaki çürüklerin daha derine ilerlemesini önlemede etkilidir. 6 yaş altında uygulandığında gelişmekte olan daimi dişlerinde yapısına katılarak çürüğe karşı olan dirençte artış sağlar.yüksek çürük riskine sahip çocuk hastalarda 6 ayda 1 jel veya vernik formunda uygulanması diş gelişimine katkı sağlar.düşük çürük riskine sahip çocuklarda ise yılda 1 kere jel veya vernik formunda uygulanması önerilmektedir. Flor içeren ürünler (macun , jel, vernik, gargara ) yutulmadıkça (sistemik olarak alınmadıkça) vücuda bir zararı yoktur .


Fissür örtücü uygulaması;
6-7 yaşları arasında süren ilk kalıcı diş olan birinci büyük azı dişlerini korumak amacıyla yapılan bir uygulamadır. Kalıcı dişler ağız ortamına ilk sürdüklerinde tükürükten gelen mineraller ile olgunlaşması için  3 yıl gibi bir zaman dilimine ihtiyaç duyar. Bu süreçte bu dişler çürüğe yapılarından ötürü (fissürlü çiğneme yüzeyleri) diğer daimi dişlere oranla daha yatkındır. Bu süreçte dişi korumak amacıyla çürüğe yatkın olan çiğneme yüzeyleri diş dostu materyaller ile örtülerek diş olgunlaşma sürecinde korunma altına olunmuş olur.bu sürenin sonunda fissür örtücü dişten uzaklaştırılır .