Endodonti

ENDODONTİ (KANAL TEDAVİSİ)                                                                

Dişdeki çürük, dişin içindeki canlı sinir damar paketine (pulpa) ulaşırsa, diş canlılığını kaybetmeye başlar.  Soğuk, sıcak yiyecek ve içeceklerde, durup dururken, gece uykuda ağrı başlar. Bu durumda çürük doku uzaklaştırılır, ölü ve enfekte pulpa dokusu çıkarılır, yıkanıp temizlenip, kurutularak köke de dolgu yapılır.Genellikle 1.seans kökün içindeki enfekte dokular özel eğelerle temizlenip, yıkanır 2.seansda da  doldurulur.                                                                                                                                                                  

Kanal tedavisi ne için yapılır?

Sağlığı bozulan bir dişin sağlığını geri kazandırıp ağızda tutulmasını sağlamak için yapılan bir tedavidir. Kanal tedavisi basitçe, diş kökünün içerisinde yer alan sinir dokusunun çıkarılıp kök kanalının sızdırmaz bir dolgu maddesiyle doldurulması işlemidir. 

Kanal tedavisi yapılırken ağrı duyar mıyım?

Tedavi öncesi uygulanan güçlü bir lokal anestezik ile kanal tedavisi boyunca ağrı hissetmeniz pek mümkün değildir. Çok nadiren dişin aşırı derecede hassas olduğu durumlarda ise uygulanacak özel anestezi teknikleri ile hissedebileceğiniz hassasiyetin de yok edilmesi mümkündür. Geçmişte kanal tedavisinin ağrılı bir işlem olduğu gerçeği günümüz diş hekimliği için geçerli değildir. Sizin için basit bir dolgudan tek farkı daha uzun süreli bir işlem olmasıdır. 

Kanal tedavisi kaç seans sürer?

Kanal tedavisi dişteki sorunun boyutuna göre 30-60 dakikalık tek bir seans ile tamamlanabileceği gibi birçok seanslık işlemler de gerektirebilir.Tedaviyi tamamlama kriteri eğer varsa dişteki enfeksiyonun tamamen iyileştirilmesidir,eğer dişteki enfeksiyon kök kanallarına ve çevre kemik dokusuna ulaşmamış ise tek seansta kanal tedavisi tamamlanabilir.Genellikle tek seans yada 2-3 seansta tedaviler bitirilir. 

Kanal tedavisi uygulanmış bir dişin ömrü ne kadardır?            

Dişin tekrar çürümesini önleyici tedbirler alınırsa, başarılı olmuş bir kanal tedavisi ömür boyu ağızda kalabilir. Unutulmamalıdır ki tedavi görmüş bir dişin çürüme yada kırılma riski hiç tedavi görmemiş sağlam bir dişten daha fazladır. Kanal tedavisi gören dişlerde çok fazla madde kaybı olduğu ve daha kırılgan hale geldikleri için tedavi sonrası kaplamak tercih edilmelidir.