Bebeğimizin dişleri ne zaman geliyor

6.aya kadar bebeğimizin ön dişleri hazırlanıp patlamaya hazır hale gelir.Emzirdikten sonra ıslak  gazlı bir bezle dişetleri temizlenmeli,emziğe özellikle tatlı şeyler bandırılmamalıdır.7. ve 12. Ay arasında ön süt dişlerimiz gelmeye başlar.

Dişler çıkmaya başladıktan itibaren nemli ıslak gazlı bez ile silinmeli,tamamen sürdükten sonra bebek diş fırçasıyla macunsuz temizlemeye  başlayabilrsiniz.1 -2 yaş  arası ilk azı süt dişleri gelmeye başlar ,diş fırçası ile temizlenmelidir.

Çok az diş macunu koyabilirsiniz.2-5 yaş arası tüm süt dişleri ağızda yer almıştır .Dişlerin aralarının da diş ipiyle temizliğine dikkat edilmelidir.Diş hekiminize yanınızda getirip kontrollerinin yapılmasını sağlayın.Şekerli yiyecek ve içeceklerden sonra mutlaka dişlerin temizliği sağlanmalı,özellikle yatmadan önce biberonla şekerli içecekler verilmemelidir.6-7 yaşında ilk daimi azıları ve ön daimi  dişleri gelmeye başlar.12 yaşına kadar süt dişleri yerlerini daimilere bırakır.en arka dişleri en çabuk çürüyen dişlerdir,özellikle arka dişleri iyi fırçalamasını öğretin.

EVDE DİŞ HEKİMİ VE DİŞ TEDAVİLERİ İLE İLGİLİ OLUMSUZ ŞEYLER KONUŞMAYIN.DÜZENLİ OLARAK KONTROLLERE GETİRİN.ABUR CUBUR,ŞEKERLİ VE YAPIŞIK GIDALARI FAZLA TÜKETMEMESİ İÇİN EVİNİZDE ÇOK BULUNDURMAYIN.